Zbrane Červenej armády


                          Zbrane Červenej armády                           
druha svetová vojna



                                              Mosin-Nagant


Ak ste niekedy hrali Call of Duty alebo akúkoľvek inú hru z obdobia rokov 1939 až 1945, na trojlíniovku ste aspoň raz naraziť museli. Samotná puška je dielom dvoch mužov, a to Sovieta Sergeja Ivanoviča Mosina a Belgičana Léona Naganta. Vďaka kompromisu komisie určenej na zmodernizovanie vtedajšej sovietskej výzbroje sa obidve idey zlúčili dokopy a vznikla tak legendárna 7,62mm puška.












 PPŠ-41



Prvýkrát sa  ocitol v službe v roku 1941. Za jeho vznikom stál Georgij Semjonovič Špagin, ktorý svojím kvalitným kúskom rozbehol výrobu v sovietskych zbrojovkách na plné obrátky. Zbraň sa stala ikonickou predovšetkým vďaka svojmu bubnovému zásobníku s 71 nábojmi, no neskôr bol nahradený iným typom s 35 nábojmi.











 Degtyarev



 Sovieti  vlastnili vo svojom arzenáli kvalitný guľomet s názvom Degtyarev. Išlo o ľahkú zbraň s nenáročnou obsluhou, čo naznačovalo vysoký potenciál, ktorý si ako prvý uvedomil Vasilij Aleksejevič Degtjarjov. Začal na nej pracovať v roku 1923 . Síce sa v istom smere na seba aj podobajú, v realite mali odlišnejšie bojové schopnosti. Sovietska mašina mala okrem kadencie 500 až 800 rán za minútu aj slušnú hmotnosť, rovných 8,5 kilogramov.









PTRD-41



Vytvoril ho Vasilija Aleksejeviča Degtjarjova, ktoré navrhol v roku 1932. Jeho produkt sa osvedčil ako dobrá zbraň proti nemeckým vozidlám so slabším pancierom, no proti novšej technike už nie. Kvôli hmotnosti nad 20 kilogramov tvorili častokrát obsluhu dvaja chlapi, ktorí si s týmto vyše metrovým kúskom museli vedieť hravo poradiť. Ráž činila 14,5mm.






NR-40








aj na zabíjanie nepriateľov. Odporúčalo sa k nim potichučky priblížiť odzadu a vďaka jeho tvaru iba šikovne podrezať krk.Prejdime k netradičnejším nástrojom na zabíjanie. Nôž  pre prieskumníka, bol populárnym doplnkom pre každého vojaka v sovietskej armáde. Zhotovený bol v roku 1940 a to nielen s účelom na krájanie a natieranie pečiva či podobné záležitosti, ale aj na zabíjanie nepriateľov. Odporúčalo sa k nim potichučky priblížiť odzadu a vďaka jeho tvaru iba šikovne podrezať krk.



Tokarev TT





Konkrétne sa jednalo o 7,62-мм pištoľ TT. Prvých akcií sa začala zúčastňovať v roku 1930 a svoje využitie nachádza aj v súčasnej dobe. Za jej vznikom stojí Fedor Tokarev, ktorý môže byť pyšný na fakt, že bolo vyrobených vyše 1 700 000 kusov. Ide aj o vzor mnohých kópií, či už z Číny, Maďarska, Poľska, Severnej Kórey, Vietnamu, Rumunska, Juhoslávie a podobne. Vďaka svojim parametrom ide dodnes o jednu z najpopulárnejších pištolí vôbec.






 PPS-43


 Znova tu máme miesto pre samopal. V porovnaní s populárnym Špaginom je ľahší a lepšie ovládateľný, vďaka čomu si získal nemalú obľubu. Za jeho "otca" sa považuje Alexej Sudajev, ktorý tohto vyše 3 kilá ťažkého a kovového ubíjača nepriateľov dal dokopy. Počas tuhých bojov vojny sa vyrobili 2 milióny kusov a známe sú predovšetkým jeho dve varianty, a to PPS-42 a PPS-43.











  

 SVT-40


Ďalší kúsok známy aj z hry Call of Duty. Jedná sa o samonabíjaciu pušku opäť z dielne Fedora Tokareva, ktorý jej vdýchol život v roku 1938. Dodnes rozpoznávame tri prototypy, a to SVT-38, SVT-40 a AVT-40, no najväčšiu popularitu si vyslúžil stredný kandidát. Po pridaná puškohľadu sa z nej poľahky stávala ostreľovačská puška schopná narobiť nemalú šarapatu.




Plameňomet ROKS



A na záver ešte zopár slov o známom sovietskom plameňomete. Vyrábaný bol od roku 1935 až do 1941, no používal sa až do skončenia druhej svetovej vojny. Celá súprava vážila okolo 22 kilogramov a účinným dostrelom disponoval do vzdialenosti 25 metrov.
















Zdroje :
text :
video :
https://www.youtube.com/watch?v=UH_ZHao6c3M

https://www.youtube.com/watch?v=VBsmhCg_hQg





Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Zbrane Nemecka